Yunus Emre Enstitüsü, Türkçeyi yabancı ya da ikinci dil olarak öğrenen bireylerin dil yeterliklerini ölçmek ve belgelendirmek üzere Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) düzenliyor.

Yurt dışındaki kültür merkezlerinde Türkçe eğitimi veren Yunus Emre Enstitüsü, Türkçeyi yabancı ya da ikinci dil olarak öğrenen bireylerin dil yeterliklerini ölçmek ve belgelendirmek üzere Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) uygulamalarına devam ediyor.

2014 yılında uluslararası ölçekte 3 sınav gerçekleştiren Enstitü, bu yılın 2. sınav uygulamasını 30 Mayıs’ta Yunus Emre Enstitüsü ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde eş zamanlı uygulayacak. Türkçenin uluslararası ölçekte uygulanacak standart bir sınava kavuşması ve yurt dışından öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalara destek olunması amacıyla gerçekleştirilen TYS, aynı zamanda bir dil muafiyeti sınavı özelliğini de taşıyor.

TYS’de başarılı olan adaylar, Türk üniversitelerine kabulde diğer adaylara nazaran daha avantajlı hale geliyor. Türkiye’de okuma hakkı kazandıklarında da Türkçe hazırlık sınıfı okuma zorunluluğundan muaf oluyorlar. 

Ayrıca özel şirketlere ya da devlet kurumlarına başvurduklarında Türkçe seviyelerini gösteren ve geçerliği olan bir belgeleri oluyor. Uluslararası dil öğretim standartlarına göre hazırlanan, geçerliği ve güvenirliği olan bu sınav, uluslararası alanda Türkçenin ve Türkiye’nin imajını da yükseltiyor.

Kaynak: Diriliş Postası

Türkiye dışında yapılacak Türk diline dair eğitim, sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek üzere yetkilendirilmiş olan Yunus Emre Enstitüsü uluslararası ölçekte ilk Türkçe Yeterlik Sınavı’nı bugün yapıyor. Türk dili, kültürü ve sanatını tanıtmak üzere dünya genelinde 35 Türk kültür merkezinde faaliyette bulunan Yunus Emre Enstitüsü; British Council, Alman Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi ve Cervantes Enstitüsü gibi birçok kültür merkezinin kendi dillerinde yaptığı dil yeterlik sınavının bir benzerini 25 ve 26 Mayıs 2013 tarihlerinde Türkçe Yeterlik Sınavı adı altında gerçekleştiriyor.

Arnavutluk, Azerbaycan , Bosna Hersek, Kosova, Gürcistan, Mısır, Iran ve Japonya ’da 10 Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Türkçe Yeterlik Sınavı’nda (TYS) başarılı olanlara Türkçe Yeterlik Belgesi verilecek. Geçerlilik süresi iki yıl olan bu belgeyi alanlar Türkiye’deki üniversitelerin hazırlık döneminden muaf olacak. Sınav sonucunda verilecek TYS Yeterlik Belgesi aynı zamanda Türkiye’deki şirketlerde iş bulabilmek için Türkçe sertifikasına ihtiyaç duyanları da kapsayacak. 

Radikal Gazetesi

25 Mayıs 2013

Yunus Emre Enstitüsü'nün yurt dışındaki Türk Kültür Merkezleri'nde gerçekleştirdiği Türkçe Yeterlik Sınavı'na (TYS) en fazla katılım Azerbaycan'dan oldu.

Enstitü, Türkiye'de eğitim görmek isteyen öğrenciler ve Türkçe bilgilerinin seviyesini belgelendirmek isteyen vatandaşlar için 38 ülkede eş zamanlı olarak TYS düzenledi.

Sınava tüm ülkelerden toplam 400 kişi katılırken, bunların 233'ünü Azerbaycanlılar oluşturdu. 

Yunus Emre Enstitüsü Bakü Türk Kültür Merkezi Müdürü Ali Cura, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TYS'nin yılda üç kez uluslararası ölçekte düzenlenen bir sınav olduğunu ve bu sınava katılan öğrencilerin Türkçe bilgilerini belgelendirdiklerini belirtti.

Sınav sonucuna göre alınan sertifikaların Türkiye'deki bütün üniversitelerde kabul edildiğini vurgulayan Cura, katılımın en çok Azerbaycan'dan olmasını ise iki ülke arasındaki yakın ilişkilere ve kültürel ortaklığa bağladı.

Türkiye ile Azerbaycan'ın yüksek düzeydeki ilişkilerinin kültür ve dil alanlarında da kendisini gösterdiğini ifade eden Cura, "Geçen sene bu dönemde sınava 110 kişi katılmıştı. Önümüzdeki dönemde sınavımızın daha da çok tanınması ve ilişkilerin daha da ileri gitmesi sonucu katılım artacaktır" dedi. 

"Hayalim Türkiye'de okumak"

Sınava katılan öğrencilerden Dilber İsmayılova, Bakü Devlet Üniversitesi'nden mezun olduğunu, eğitimini Türkiye'de devam ettirmek ve oradaki üniversitelerden birinde öğretim görevlisi olmak istediğini söyledi.

Günay Gasımova da Türkiye'de yüksek lisans eğitimi almak istediğini, sınava bu nedenle katıldığını belirtti.

Ahmet Memmedov ise "Türkiye'de okumak benim hayalim. Bu sınavı geçerek hayalimi gerçekleştirmek için çıktığım yolda bir aşama daha katetmek istiyorum" diye konuştu.

 

AA - Bakü

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Yunus Emre Enstitüsü arasında uluslararası geçerliliği olan "Türkçe Yeterlilik Sınav Sistemi" kurulmasına yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Dışişleri Bakanlığı Taha Carim Salonu'ndaki imza törenine Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı da yürüten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile vakfın Mütevelli Heyeti Üyesi Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu katıldı. İmzalanan protokol kapsamında dünyada özellikle İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Rusça başta olmak üzere, yaygın olarak konuşulan dillerin uluslararası geçerliliği olan dil yeterlilik sınavları gibi bir "Türkçe Yeterlilik Sınavı"nın hazırlanması öngörülecek.

ULUSLARARASI STANDART

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu yaptığı konuşmada, protokolle Türkçe Seviye Sınavı ve uluslararası geçerliliği tescil edilmiş Türkçe Yeterlilik Sınavı çalışmalarını başlatacaklarını dile getirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da protokolle Türkçe dil eğitiminde, yeterlilik ve seviye tespitine uluslararası standart getirildiğini vurguladı. Uygulamanın şu andaki faaliyetlere pratik bir zemin oluşturacağını kaydeden Davutoğlu, eğitim alanların sertifika elde edeceklerini belirtti.

21 ARALIK 2010 - Yeni Şafak Gazetesi

Yunus Emre Enstitüsü'nün yurt dışındaki Türk Kültür Merkezlerinde, Türkiye'de eğitim görmek isteyen öğrenciler için eş zamanlı uluslararası ölçekte Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) yapıldı.

Japonya, İran, Polonya, Mısır, Arnavutluk, Makedonya gibi toplam 14 ülkede yapılan sınavlara Azerbaycanlı öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Bakü Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından Bakü Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen sınava 250 Azerbaycanlı öğrenci katıldı.

İki oturumda gerçekleştirilen sınavın birinci bölümünde adayların okuma, dinleme ve yazma, ikinci bölümünde ise konuşma becerileri ölçüldü.

Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezi Müdür Yardımcısı Kerim Sarıgül, son dönemlerde birçok ülkede Türkçenin öneminin arttığını ve bunun kendilerinin hazırladığı sınava da yansıdığını söyledi.

Türkiye'de eğitim almak ve Türkçe bilenlerin talep edildiği firmalarda çalışmak isteyen adayların sınava büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Sarıgül, "Biz talebi en iyi şekilde karşılamaya çalışıyoruz. 14 ülkede yaptığımız sınava toplam 500 aday katıldı. Bakü'deki sınava 250 aday iştirak etti. Bu da Türkçeye en fazla talep ve ilginin Azerbaycan'da olduğunu gösteriyor" dedi.

      

“Çok iyi bir sınavdı”

Sınava katılan öğrencilerden Elmira Ekberova, soruların birçoğunu yanıtladığını, sınavın çok iyi organize edildiğini belirterek, "Hayalim, Türkiye'nin her hangi bir üniversitesinde eğitim almak" diye konuştu.

Öğrencilerden Alpertunga Cabbarlı da "Çok iyi bir sınavdı. Son sınıftayım. Türkiye'de eğitim almak için Türkçe yeterlilik sınavını geçmek lazım. Ben de soruların çoğunu yanıtladım. Babam da Türkiye'den mezun oldu. Ben de onun gibi Türkiye'de eğitim almak istiyorum" dedi.

Yunus Emre Enstitüsü'nün sınavında başarılı olan öğrenciler Türkiye'deki üniversitelerde hazırlık okumuyor. Ayrıca bu sınavda başarılı olmak Mevlana Değişim Programı'na başvuru şartları arasında bulunuyor.

 

Kaynak: hurriyet.com.tr

Tanıtım Filmi 

Basında TYS

Yunus Emre Enstitüsü, ...

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçeyi yabancı ya da ...

Türkçeye en büyük ilgi ...

Yunus Emre Enstitüsü'nün yurt dışındaki Türk ...

Aday İşlemleri Sistemi

Haberler/Duyurular

Türkçe Yeterlik Sınavı ...

2018 yılının ilk Türkçe ...

Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen ...

2018 TYS TARİHLERİ

Yılda üç kez gerçekleştirilen Türkçe Yeterlik ...

Türkçe Yeterlik Sınavı ...

13 Ocak 2018 Türkçe Yeterlik Sınavı İlanı 13 ...

Türkçe Yeterlik Sınavı ...

  28 Temmuz 2018 Türkçe Yeterlik Sınavı İlanı ...

2017'nin Son Türkçe ...

Yunus Emre Enstitüsü 2017 yılının son Türkçe ...

Scroll to top